Choć branża prawnicza bywa konserwatywna, to w obszarze LegalTech widać wzrostowy trend. Szacuje się, że rynek startupów, takich jak Ratiomation, tworzących rozwiązania technologiczne dla prawników, wygeneruje w ciągu najbliższej dekady do 25 miliardów dolarów przychodów.

Nadchodzi prawdziwa rewolucja technologiczna, która zmieni sposób pracy prawników.
Wkrótce oprócz znajomości prawa, będą liczyły się umiejętności cyfrowe i biegłość w stosowaniu najnowszych rozwiązań IT.

Świetną okazją do wymiany wiedzy i zapoznania się z najnowszymi innowacjami w świecie prawniczym była konferencja Future Law, która odbyła się w Tallinnie 29 i 30 maja. W jednej z największych w Europie Północnej konferencji o tej tematyce dały się zauważyć polskie akcenty.

Instytut LegalTech przy Naczelnej Radzie Adwokackiej został jednym z partnerów konferencji. Wśród kilkudziesięciu światowej klasy ekspertów z wielu krajów zaproszono dwóch Polaków: Zbyszka Koniecznego i Rafała Prabuckiego. Pierwszy z prelegentów poprowadził webinar na temat wdrażania systemów zarządzania dokumentami. Drugi miał okazję poprowadzić warsztat dotyczący cyberbezpieczeństwa i przygotowania się na ataki hakerów.

W piątkowy poranek, uczestników przywitali Alexander Bitskov i Valentin Felikstov, a następnie wystąpiła pani minister Liisy-Ly Pakosta. Potem Brian Liu miał prezentacje na temat demokratyzacji prawa poprzez współpracę technologii i człowieka. Następnie odbyły się panele dotyczące działalności prawniczej w erze dużych modeli językowych oraz efektywnego użycia LLMów.
Po przerwie na networking dyskutowano o: przyszłości edukacji prawniczej zawierającej w sobie obszar LegalTech, sukcesach we wdrażaniu rozwiązań LegalTech oraz zmienności rynku pracy. Ostatni panel dotyczył wpływu sztucznej inteligencji na wymiar sprawiedliwości i regulacji prawnych.

W ciągu dnia odbyły się warsztaty dotyczące między innymi edukacji prawników, tworzenia usług prawniczych skoncentrowanych na użytkownikach, budowaniu marki osobistej oraz wdrażaniu Systemów Zarządzania Dokumentami.
(Jesteśmy dumni jako firma, że oferujemy tego typu rozwiązania. Ratiomation może pomóc kancelariom prawnym wdrożyć Portal Dokumentów, Portal Podpisu Cyfrowego i inne rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.)
W sobotni poranek skupiono się głównie na tematach dotyczących zarządzania zmianą i przygotowaniu się na transformację cyfrową oraz wizji strategicznych ról i narzędzi w branży prawniczej. Następnie rozważano ważność jakości danych i cyberbezpieczeństwa.

Popołudnie rozpoczęto panelem dotyczącym zwiększania efektywności Agentów AI, przyszłości analiz prawnych oraz zarządzaniu firmą prawniczą w erze cyfrowej.
Uczestnicy konferencji brali udział w warsztatach dotyczących: wdrażania technologii w firmach i działach prawnych, procesów cyberbezpieczeństwa, wsparcia AI w analizie i zarządzaniu kontraktami oraz wykorzystania danych w analizie prawnej do podejmowania strategicznych decyzji.

Choć to Estonia jest najbardziej zdigitalizowanym państwem na świecie, Polska, a w tym Ratiomation także odciskają swój cyfrowy ślad w branży prawniczej.

Zapraszamy do kontaktu